ŚDM 2016

Bądź jak dziecko

Grudzień 18, 2016 News

Pierwsza gwiazdka, prezenty i dzielenie się opłatkiem, do tego dziecięca ekscytacja i oczekiwanie na niespodziewanego gościa! Każdego roku wielka nadzieja, że może tym razem, może właśnie w te święta się zjawi… i nic. Pusty talerz zawsze był gotowy, a czekania nie było końca.
A co gdyby tak znów poczuć się jak dziecko, ale tym razem zmienić bieg wydarzeń?
Zamiast czekać na bezimiennego gościa, możesz wyjść na ulicę i poznać Marka, Wojtka czy Krystynę. Mieszkają na ulicach Krakowa.
Zamiast wierzyć, że kiedyś wspólnie spędzicie Wigilię, możesz przyjść na krakowski Rynek i podzielić się z nim opłatkiem.
Zamiast stawiać pusty talerz na wigilijnym stole, możesz napełnić go gorącą zupą w jadłodajniach.
Każdego dnia, nie tylko w ten jeden wieczór, spotykasz bezdomnych w drodze do pracy czy na uczelnię. Siedzą na ławkach, śpią w pustostanach. Żeby im pomóc potrzeba tylko jednego – Twojego CHCĘ.

Wszyscy zachwycaliśmy się lipcowymi słowami papieża Franciszka na ŚDM, wszyscy pomyśleliśmy – wstanę z kanapy. Papież szczególną troską otacza właśnie bezdomnych. Dołącz do drużyny Franciszka!
„Współczesny świat pilnie potrzebuje tego świadectwa Bożego miłosierdzia. W chwili, gdy osoba ludzka jest dziś często odrzucana jako bezużyteczna, kiedy nie przynosi już dochodu, Bóg przeciwnie zawsze uznaje jej godność i szlachetność dziecka umiłowanego; ma ona szczególne miejsce w Jego sercu. Ubogi jest uprzywilejowanym Pana, jest on w centrum Ewangelii” mówi Ojciec Święty Franciszek.

Papież Franciszek codziennie zabiera bezdomnych na pizzę. Bądź jak Franciszek – spraw, by na twarzy choć jednego napotkanego przez Ciebie bezdomnego pojawił się uśmiech!
JAK POMÓC? – wystarczy, że zaangażujesz się w którąś z krakowskich inicjatyw wspierających bezdomnych, nr 3 działa także w innych miastach:

1.Weź udział w XX Wigilii dla Bezdomnych na Rynku Głównym 18 grudnia.
Przynieś żywność o długim terminie ważności lub rękawiczki.
Akcja Rękawiczki dla Bezdomnego: Rękawiczki dla Bezdomnych

2. Weź udział w Sylwestrze z ubogimi. Możesz zostać wolontariuszem, wesprzeć wydarzenie finansowo albo przynieść czapki, szaliki, rękawiczki, ciepłe skarpety, kubki termiczne, termosy, koce, środki higieniczne – http://krakow.sylwesterzubogimi.pl/
3. Zostań wolontariuszem w Dziele Pomocy Św. Ojca Pio lub wspomóż organizację finansowo – http://dzielopomocy.pl/
4. Zostań wolontariuszem w Fundacji Po Pierwsze Człowiek prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim albo wspomóż organizację finansowo – http://popierwszeczlowiek.pl/
5. Zostań wolontariuszem w Przytulisku dla bezdomnych prowadzonym przez Braci Albertynów, przynieś buty, żywność, środki chemiczne, leki, materiały opatrunkowe lub wspomóż organizację finansowo – http://www.albertyniprzytulisko.pl/jak-mozesz-pomoc
6. Zrób kanapkę, herbatę w termosie i daj ją bezdomnemu, którego mijasz na twojej trasie uczelnia/praca – dom. Zapytaj czy czegoś mu nie potrzeba.
7. Uśmiechnij się, to nic nie kosztuje!

„Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny, wykształcenia dzieci, doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei (…) Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga! Niech w jej blasku i cieple ocala swoje człowieczeństwo!”

św. Jan Paweł II

tekst: Barbara Rozmus

Współpraca partnerska